Jste na: databook.cz » Komenský Jan Amos - elektronické knihy

Komenský Jan Amos - elektronické knihy

Největší spisovatel, pobělohorské emigrace poslední biskup, náboženský vůdce církve bratrské a vášnivý zastánce vzdělání a výuky se narodil v roce 1592 v Nivnici u Uherského Brodu na jihovýchodní Moravě.

Jan Amos Komenský pocházel z českobratrské rodiny. Studoval v Německu V Hiedelbergu. Při studiích si všímal rozmachu vědy jiných národů. Rozhodl se vytvořit českou národní vědu, aby i jeho vlast v tomto oboru pokročila. V době svých studií se rozhodl vytvořit velký slovník (Poklad jazyka českého) a encyklopedii (Divadlo veškerenstva věcí).  Jeho plány ale přerušila bělohorská bitva a obě díla nikdy nebyla dokončena. Po porážce českých stavů na Bílé hoře byl navíc nucen opustit vlast a se svou ženou i dětmi emigrovat do zahraničí. Lešno, Na pozvání anglického parlamentu Komenský přijel do Anglie, aby zde vytvořil akademii věd, jejímž cílem mělo být šíření jednotného vzdělání a jednotného jazyka po celém světě. Po neshodách na delší dobu Jan Amos Komenský přesídlil do Švédska a poté v Lešně. Celou dobu v emigraci Komenského neopouštěla víra v to, že se vyhnanci jednou vrátí zpět do vlasti. V roce 1648 poté, co skončila třicetiletá válka vestfálským mírem, však Komenského víra v návrat emigrantů do Čech, vzala za své. Zklamaný Komenský se s národem rozloučil, ale nepřestával věřit v lepší budoucnost českého a moravského národa.

Jan Ámos Komenský, učitel národů:

V době Švédsko-polské války se ocitlo Lešno v plamenech a Komenský tím přišel o všechen svůj majetek a velkou část svých rukopisů. Největší ztrátou bylo zničení slovníku Poklad českého jazyka a také spisů, ve kterých Komenský spojoval všechny vědní obory.

V roce 1656 Komenský z Lešna odešel a usadil se u přátel v Amsterodamu. Byl slavný a uznávaný. Ve Švédsku v Holandsku i v Uhrách, procházely školy reformou podle jeho zásad. Představitelé Harvardské univerzity v Americe chtěli poznat učení Komenského a pozvali ho na návštěvu.

Do náboženských i filozofických spisů Komenského jsou vepsány jeho osobní i společenské rozpory a boj víry s rozumem. Komenský se snaží nalézt pevné životní jistoty a snaží se spojit umění s vědou a víru s naukou.

Jan Amos Komenský zemřel 15.11.1670. I přesto, že zažil odloučení od vlasti, ztrátu svých žen a utrpení třicetileté války, nepřestal ani ve stáří věřit v lepší budoucnost. Je pohřben v Naardenu - jeho památník je pod ochranou České republiky.

Díla Jana Amose Komenského:

Labyrint světa a ráj srdce (1631) - skladba, ve které Komenský využil svých zážitků z cest.
Poutník (Komenský) putuje světem a hledá pro sebe vhodnou práci. Jeho společníkem na cestě je Všezvěd Všudybud. Ten ho nabádá, aby se spokojil se vším, co spatří. Radí mu, aby nic nekritizoval, že si tím ušetří nejednu nepříjemnost. Další, kdo se k nim připojil je Mámení, které poutníkovi nasadí brýle, zkreslující pohled na svět. Poutník ale nepodlehne. Společně vstupují do města, které se doslova hemží lidmi. Každý pospíchá za svou prací, ale každá jejich práce je podvod. Lidé chodí s maskami na obličeji a často je mění. Jsou ovládáni touhou po snadném bohatství, po dobrém postavení ve společnosti a po životě bez starostí. Poutník přichází na to, že všude panuje podvod. Je zoufalý z toho, v jakém stavu se společnost nachází. Chce odsud pryč. Nakonec se uzavírá do sebe a do své samoty.

Centrum securitatis - Hlubina bezpečnosti (1633) - filozoficko náboženské pojednání.

Velká didaktika - Didactica magna (1657) - pedagogická práce, která je přeložena do všech evropských jazyků. Snaží se o to, aby se stal z pedagogiky vědní obor a aby byly přesně určeny zákony výchovy. Komenský se zde snaží vysvětlit, že škola se má stát důležitou pro každého jedince a výchova je podle něj nutná k důstojnému lidskému životu. Pro Komenského je důležitý nikoli učitel, ale žák. Přesně vymezil, v jakém věku má kdo dítě vychovávat (rodiče, školka, národní škola atd.).

Informatorium školy mateřské (1630) - kniha pro matky a chůvy. Zde Komenský zdůrazňuje důležitost předškolní výchovy.

Dveře jazyků otevřené (1631 latinsky, 1633 česky) - učebnice

Svět v obrazech - Orbis sensualium pictus (1658) - nejznámější Komenského kniha. Původně učebnice latiny, později vzor pro všechny jazykové učebnice.

Linguarum methodus novissima - Nejnovější metoda jazyků (1649) - návod k vyučování jazyků.

Schola ludus - Škola na jevišti (1654) - soubor her, které měly u žáků prohloubit znalost latiny. Komenský poukazuje na nutnost názorového učení za použití příkladů, na postup vyučování od jednoduchého k složitějšímu. Vzdělání má být podle něj přístupné všem, bez rozdílu sociálního původu a pohlaví. Samozřejmostí je pro něj vyučování zdarma.

Plán vševědy (1643) - Komenského dílo propagující názor, že rozšíření vzdělanosti zlepší společenské nesrovnalosti.

Angelu pacis - Anděl míru (1667) - práce směřující k porozumění mezi národy.

| 1
seřadit dle: ceny | názvu | radit-dolu sestupně
  • Komenský Jan Amos

e-kniha

Přemyšlování o dokonalosti křesťanské

Autor: Komenský Jan Amos
Svazek obsahuje spisy z let 1617-1660.
Popis: Elektronická kniha, 43 stran
Zabezpečení: ekniha bez Adobe DRM, E-kniha ke stažení zdarma: ePub | PDF
e-kniha: 0 Kč / 0 €
e-kniha

Labyrint světa a ráj srdce

Autor: Komenský Jan Amos
Satirická alegorie významného českého filozofa a pedagoga prostřednictvím symbolů přibližuje fungování společnosti.
Popis: Elektronická kniha, 230 stran
Zabezpečení: ekniha bez Adobe DRM, E-kniha ke stažení zdarma: ePub | PDF
e-kniha: 0 Kč / 0 €
eKniha -  Orbis sensualium pictus - Svět v obrazech
e-kniha
BESTSELLER
  

Orbis sensualium pictus - Svět v obrazech

Autor: Komenský Jan Amos
Jedinečné dílo Jana Amose Komenského ORBIS SENSUALIUM PICTUS (Svět v obrazech). Kniha je čtyrjazyčná: původní latinský text obsahuje český, anglický, německý a ruský paralelní překlad.
Popis: Elektronická kniha, 224 stran
Zabezpečení: ekniha bez Adobe DRM, E-kniha ke stažení ve formátu: ePub | mobi/Kindle | PDF
e-kniha: 149 Kč / 7.5 €
další stránka
předchozí stránka
1
Pomůžeme Vám publikovat e-knihy
© 2011-2024 Lukáš VikNakladatelství Eknihy hned — Sledování novinek
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací — Souhlasím — Obchodní podmínky
Kontakt | O nás | Jak nakupovat | Jak číst eknihy