Jste na: databook.cz » E-knihy pro dospělé » Humor, Satira » Elektronická kniha Anděl na kolečkách

Anděl na kolečkách

Newsletter

E-kniha od: Holub Miroslav

Nakladatel: Carpe diem
Zabezpečení: e-kniha bez Adobe DRM
Počet stran: 113
Rok vydání: 2012
ISBN: 978-80-87195-80-2

Elektronická kniha: Anděl na kolečkách

Proslulý cestopis ze šedesátých let, napsaný na základě dojmů z pobytu v USA, jímž pozdější známý básník, esejista a imunolog získal značnou popularitu.
Ukázka e-knihy ke stažení: ePub | Kindle | PDF
E-kniha ke stažení ve formátu ePub | mobi/Kindle | PDF

Koupit e-knihu
149 Kč / 7.5€
  • Čtenáře e-knih zajímá také toto zboží:

Banner link na Lukasvik.cz Reklama

Anděl na kolečkách - elektronická kniha

Proslulý cestopis ze šedesátých let, napsaný na základě dojmů z pobytu v USA, jímž pozdější známý básník, esejista a imunolog získal značnou popularitu. Poprvé Anděl na kolečkách vyšel v roce 1963. Kniha byla v roce 1963 odměněna cenou nakladatelství Český spisovatel. Jedná se o titul za autorova života nejvíce vydávaný, česky vyšel čtyřikrát (1963, 1964, 1965, 1966). Miroslav Holub v krátkých a podnes aktuálních postřezích chápe americkou realitu v celém jejím dosahu. Svět je podle něj jenom jeden a všechno se v něm týká všech, nikoli jedince nebo té či oné skupiny. Poetický text náleží dnes již do klasického fondu české literatury.

Elektronické knihy na podobné téma: Česká současná literaturaČeská klasická literaturaPovídky a novely
Erotické povídkyHerci a herečkyČeské detektivkyOdborná literatura, učebnicePsychologieLáskaFejetony, rozhovoryPověstiMytologie

Uživatelská recenze:

Miroslav Holub: Anděl na kolečkách

Tato kniha lékaře, básníka a esejisty Miroslava Holuba (1923-1998) se obvykle řadí mezi cestopisy, nicméně ke klasickému cestopisu má daleko. Spíše je sbírkou extrémních dojmů a pohlednic, přičemž jednotlivé pohledy jsou vykresleny značně lyrickým jazykem a navíc z velmi subjektivního úhlu pohledu. Což má své nevyhnutelné důsledky.

Přečtením tohoto cestopisu člověk nezíská ucelený přehled o popisované zemi, ale poněkud neuspořádaný soubor postřehů a značně subjektivních dojmů. Často jsou to postřehy zajímavé a minimálně ty z oblasti školství a vědeckého výzkumu se v běžném cestopisu rozhodně nedočtete – jeden z opravdu dobrých důvodů, proč si tu knihu přečíst.

Určitý problém může přinést silný subjektivismus autora, který má na spoustu věcí svůj vlastní názor, který si nenechává pro sebe a který se ne každému musí líbit. Já osobně jsem narazil na vícero částí, u kterých se mi otevírala kudla v kapse – nejvýraznější jsou v tomto ohledu části dotýkající se tématu náboženství a především autorův až nechutný výpad proti Texasu.

Nicméně nejzávažnějším rysem tohoto díla, který může působit čtenáři potíže, je jeho jazyk. Autor v sobě nezapře básníka – jeho řeč je komplikovaná, plná složitých a hluboce promyšlených obrazů, narážek a metafor. Obávám se, že prostý čtenář, který nehoví podobným jazykovým krasojízdám, může být zklamán, či případně může dokonce zjistit, že některým částem ne zcela rozumí. Naproti tomu fajnšmekři, co si rádi vychutnají i ta nejjemnější jazyková kouzla, si určitě přijdou na své.

Autor recenze: I. Pospíšil

E-kniha v kategorii:

Humor, Satira >
Literatura faktu >
Sport, fitness, zdraví a životní styl >
Cestování >

ISBN knihy:

ISBN PDF formátu: 978-80-87195-80-2

Velikost e-knihy:

PDF: 917 kB
EPUB: 1433 kB
MOBI: 510 kB

Holub Miroslav

MUDr. Miroslav Holub, DrSc. byl ve světě jeden z nejznámějších českých básníků, povoláním lékař-imunolog. Maturoval roku 1943 a poté byl totálně nasazen. Po druhé světové válce vystudoval přírodní vědy a lékařskou fakultu UK (1953). Poté nastoupil do ČSAV, kde se zabýval imunologií, v tomto oboru byl velmi úspěšný, dlouho pracoval v IKEMu, publikoval. Literárně debutoval v roce 1958 sbírkou Denní služba a do současnosti mu vyšlo cca 20 básnických sbírek a výborů. Literárně se angažoval kolem časopisu Květen. Přestože se veřejně (v deníku Práce, 1973) distancoval od své předchozí činnosti a tvorby, další sbírku Naopak mohl vydat až roku 1982. Od roku 1994 dva roky vykonával funkci šéfredaktora nepříliš úspěšného časopisu Nová přítomnost. Jeho dílo bylo přeloženo do 16 jazyků, mezi nimiž je např. turečtina nebo islandština.

Částečnou analogií k pohybu Holubovy básnické tvorby jsou jeho dvě knihy prozaické, čerpající z pobytu ve Spojených státech a výrazně překračující běžnou představu o cestopisu či cestopisné reportáži. Zatímco Anděl na kolečkách při veškeré lyrizaci a metaforizaci především vyhrocuje barvitou empirii do ostrých kontrapunktů, v později vzniklém cestopisném meditativním eseji Žít v New Yorku autor přináší i zobecnění a otvírá až metafyzický průhled do skladby americké skutečnosti. – Humanistickým laděním a intelektuálně zaměřeným humorem zapadají do celku autorova díla i početné sloupky (K principu rolničky, Skrytá zášť věku). V jeho brilantní esejistice pak převažuje zájem o problematiku vědy, civilizačních procesů a zvláště o vztah poezie a vědy, jehož analýzy jsou i nepřímou reflexí Holubovy vlastní básnické praxe (Tři kroky po zemi, Maxwellův démon čili O tvořivosti aj.).

Video s Miroslavem Holubem


Zabezpečení: ekniha bez tvrdého DRM - bez Adobe DRM. U všech knih v PDF je zakázaný tisk.

Toto je elektronická kniha nebo-li ebook. E-kniha je publikace, která je vydána, respektive zveřejněna nikoliv tiskem, ale pomocí elektronických zařízení v podobě souboru. Jejich produkce, šíření a uchovávání je realizováno přes počítače a mobilní zařízení jako jsou čtečky elektronických knih, tablety, ale i telefony.

Existují dva základní typy formátů e-knihy. Prvním je MOBI, který vyvinula společnost Amazon pro čtečku Kindle. Dále je to formát EPUB, což je standard podporovaný řadou výrobců (kromě Amazonu). Třetí formát PDF lze zobrazit na všech zařízeních včetně čteček. PDF však není ebook v pravém smyslu slova. PDF se hodí hlavně pro tablet, počítač nebo notebook.

Na čem lze číst elektronické knihy?

E-kniha jde číst na čtečce, tabletu, počítači, PC, notebooku i telefonu. Najednou kupujete všechny dostupné formáty.

Platba je opravdu rychlá

  • Platba platební kartou - v reálném čase
  • Rychlý bankovní převod (přes bankovní tlačítka) - v reálném čase
  • Platba z účtu na účet při odeslání platby do 15:00 - druhý den
  • Platba mobilem (nevyužívejte pokud máte pomalé připojení k internetu) - v reálném čase
  • Platba poštovní poukázkou (využijte pokud nevlastníte bankovní účet) - do tří dnů

Kde bude má e-kniha?

Po zaplacení Vám dáme vědět, eknížka bude v knihovničce, kam se dostanete po přihlášení do svého účtu, v sekci „Mé knihy“.

RECENZE

E-knihu máte již přečtenou? Jak se vám tato e-kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů elektronických knih. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy prostřednictvím formuláře níže.
K napsání komentáře se přihlašte

Souhlasím se zasílání newsletteru eshopu Databook.cz

Carpe diem

carpe-diem-logoVydavatelství Carpe Diem je zaměřeno na kvalitní opomíjenou beletrii (vedle reedic starších děl české literatury vydává i novinky), monografie, cestopisy. „Edice klubové poezie“ navazuje na dávné aktivity Klubu přátel poezie, kdy v něm vycházely ke knihám i malé gramofonové desky.

© 2011-2024 Lukáš VikNakladatelství Eknihy hned — Sledování novinek
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací — Souhlasím — Obchodní podmínky
Kontakt | O nás | Jak nakupovat | Jak číst eknihy