Jste na: databook.cz » Stránský Jiří - elektronické knihy

Stránský Jiří - elektronické knihy

Byl za komunistického režimu dvakrát vězněn (v letech 1953 až 1960 a znovu od roku 1973 do roku 1975) a jako jeden z mála nám osud politických vězňů soustavně připomíná jak ve svých uměleckých dílech, tak ve veřejných a publicistických vystoupeních. Jiří Stránský vydal sbírku povídek z kriminálů s paradoxním názvem Štěstí (1969, znovu 1991 a 1998), dvoudílnou románovou ságu Zdivočelá země a Aukce (Zdivočelá země vyšla poprvé roku 1991 a pak společně s druhým dílem znovu v roce 1997 a 2006), básnickou sbírku Za plotem (1999).

Románem Přelet (2001) Jiří Stránský opouští téma kriminálů, ale protože se kniha odehrává v Evropě druhé poloviny dvacátého století, i v ní, stejně jako v ostatních Stránského dílech, velmi silně zaznívá téma svobody. Hrdina podniká přelet nad krajinou svého života, z úspěšných devadesátých let dvacátého století se v duchu vrací k ponižující době normalizace i k téměř neuvěřitelnému dramatu z druhé světové války, které stálo na počátku složitého a silného vztahu hrdiny Jana a jeho sestry-nesestry Marianny.

Kromě románu Přelet (2001) napsal novely Tichá pošta (2004) a knížky pro děti Povídačky pro Klárku (1996), Povídačky pro moje slunce (2002) a Perlorodky (2005). Podle Stránského knih a scénářů natočil režisér Hynek Bočan velký televizní seriál Zdivočelá země a filmy Bumerang, Uniforma a Žabák a Petr Nikolaev film Kousek nebe.

Jiří Stránský je ženatý, má dvě děti a pět vnoučat. Se svou ženou Jitkou žije v Praze a právě pracuje na velkém generačním románu, nazvaném Oblouk. O životě a díle Jířího Stránského se čtenáři mohou dozvědět víc v knize Jana Lukeše Srdcerváč – rozhovor se spisovatelem a scenáristou Jiřím Stránským.

| 1
seřadit dle: ceny | názvu | radit-dolu sestupně
  • Stránský Jiří

eKniha -  Tóny
e-kniha

Tóny

Autor: Stránský Jiří
Nová novela českého spisovatele, který je známý především jako autor Zdivočelé země.
Popis: Elektronická kniha, 156 stran
Zabezpečení: ekniha bez Adobe DRM, E-kniha ke stažení ve formátu: PDF
e-kniha: 100 Kč / 5 €
eKniha -  Stařec a smrt
e-kniha

Stařec a smrt

Autor: Stránský Jiří
Téma politických vězňů, kteří přežili díky kamarádství a solidaritě, ale mnohem výraznější je zde oslava celoživotní manželské lásky, která nekončí ani smrtí.
Popis: Elektronická kniha, 172 stran
Zabezpečení: ekniha bez Adobe DRM, E-kniha ke stažení ve formátu: PDF
e-kniha: 100 Kč / 5 €
další stránka
předchozí stránka
1
Pomůžeme Vám publikovat e-knihy
© 2011-2023 Lukáš VikNakladatelství Eknihy hned — Sledování novinek
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací — Souhlasím — Obchodní podmínky
Kontakt | O nás | Jak nakupovat | Jak číst eknihy