Jste na: databook.cz » E-knihy pro dospělé » Historie, dějiny » Elektronická kniha MAGICKÁ KUCHAŘKA - tajemství černé kuchyně podle receptářů starých čarodějnic

MAGICKÁ KUCHAŘKA - tajemství černé kuchyně podle receptářů starých čarodějnic

Newsletter

E-kniha od: Dvořák Otomar

Nakladatel: Machart
Zabezpečení: e-kniha bez Adobe DRM
Počet stran: 128
Rok vydání: 2011
ISBN: EPUB: 978-80-87517-08-6 ;MOBI: 978-80-87517-09-3 ;PDF: 978-80-87517-07-9

Elektronická kniha: MAGICKÁ KUCHAŘKA - tajemství černé kuchyně podle receptářů starých čarodějnic

Nehledejte zde návody k výrobě alchymistických elixírů. Tahle kniha vám ukáže jak se připraví sladká hrachová kaše, špenát z kopřiv, boží koláč z deset let starého těsta, marmeláda z divokých trnek a valašské topinky, mazané medem a pokladené plátky česneku...
Ukázka e-knihy ke stažení: ePub | Kindle | PDF
E-kniha ke stažení ve formátu ePub | mobi/Kindle | PDF

Koupit e-knihu
99 Kč / 5€
Dop. cena 269 Kč
Ušetříte: 170Kč -63%
  • Čtenáře e-knih zajímá také toto zboží:

Banner link na Lukasvik.cz Reklama

Magická kuchařka - tajemství černé kuchyně podle receptářů starých čarodějnic - elektronická kniha

Nehledejte zde návody k výrobě alchymistických elixírů. Tahle kniha vás zavede do tajemně zakouřené černé kuchyně našich prababiček, do barokní a středověké vesnice, aby vám ukázala, že příprava jídla byla rituálem, udržujícím prosperitu rodu i řád světa. Málokoho dnes napadne, že zdobení koláče je vlastně vytváření mandaly, že koblihy jsou modelem koňského trusu, že ornament na velikonočním vejci je zaklínadlem a magickým záznamem, který lze přečíst a jímž dárce cosi sděluje obdarovanému. Najdete zde přehled rituálních jídel pro všechny svátky roku, z nichž některé jsou známé (velikonoce, vánoce), jiné zapomenuté (např. liščí neděle, rusalčí dny, a pod.). A víte, že moravští vrabci se původně dělali opravdu z vrabců? Kromě zajímavého vyprávění zde naleznete i desítky méně známých receptů. Ať už se rozhodnete uvařit „Hadí mord", „Kaši pro duše nebožtíků" nebo „Polévku proti upírům", pokusíte se o „domácí pivo" nebo „medovinu", určitě poznáte, že vaření je nedílnou částí dávné lidové magie, která má co říci i nám, v době chvatně hltaných hamburgerů.

ROZHOVOR S OTOMAREM DVOŘÁKEM

„Magické úkony spojené s jídlem dodržujeme stále, aniž bychom si to uvědomovali,“

tvrdí autor Magické kuchařky spisovatel Otomar Dvořák.


Jste autorem knihy Magická kuchařka. Co vás vedlo k jejímu napsání?

„Na počátku stálo tajemství babiččiny truhly, kterou jsem kdysi jako chlapec objevil na půdě venkovské chalupy. Mimo jiné „poklady“ se v ní skrývaly i zbytky otrhaných kuchařek, psaných zajímavou staročeštinou a popisující jídla z přísad, jaké jsem si ani neuměl dost dobře představit, a také rolnické kalendáře, do nichž si babička vlastnoručně vpisovala různé návody a zaručené recepty. Na ty jsem si po letech vzpomněl - a některé dokonce znovu našel! Druhým mým inspiračním zdrojem byly objevy badatelů, kteří už téměř dvě stovky let zaznamenávají staré zvyky a obřady. Najednou jsem si uvědomil, jak bývala jídla těsně spjatá s kalendářem, s cyklickými proměnami času v průběhu roku, se svátky, rituály a vzájemným setkáváním lidí.“

Jaký je váš osobní vztah ke kuchařskému umění?

„Jím rád - a těší mě zejména takové jídlo, které je současně estetickým zážitkem. A rád také ochutnávám neznámé pokrmy, je to stejné dobrodružství, jako poznávání cizích zemí.“

Co čtenář v knize najde, kromě reálných dobových receptů?

„Ty recepty - i když je jich v knize kolem čtyřiceti - jsou spíše dokreslením objevitelského putování za tajemstvím jídla. Snažím se vyprávět zajímavý příběh. A možná si při jeho četbě spolu se mnou uvědomíte, že na rozdíl od nás naši předci moc dobře věděli, jak se v jídle snoubí základní živly - voda, oheň, živočišná, rostlinná a nerostná říše, jak se ty energie přelévají, a že lze skutečně určitých druhem jídla ovlivnit vnímání a náladu lidí, že společné pojídání přesně stanoveného jídla se stává určitým druhem pouta, slibu či závazku. Dokládám to příklady z mýtů, pohádek i lidových výročních tradic.“

Máte pocit, že můžeme magické přístupy v kuchyni uplatnit a zohlednit i dnes?

„Určitě! Vždyť mnohé magické úkony, spojené s jídlem, stále dodržujeme, aniž bychom ovšem chápali jejich původní rituální podstatu. Je to například štědrovečerní večeře, pečení vánoček a svatebních koláčků, velikonoční barvená vejce atd. Svou knihou bych chtěl upozornit, že celý rok byl dříve členěn na množství zlomových, "posvátných" okamžiků, při nichž se vyžadovalo pojídání přesně stanovených jídel. Věřilo se, že se tím udržuje svět v rovnováze.“

Který z receptů uvedených v knize jste měl příležitost sám úspěšně vyzkoušet?

„Skoro většinu. Z těch nezvyklých mi docela chutnala sladká hrachová kaše, špenát z kopřiv, boží koláč z deset let starého těsta, marmeláda z divokých trnek a valašské topinky, mazané medem a pokladené plátky česneku. Za pochoutku, kterou jsem rád jídal už v dětských letech u babičky, považuji velhartickou kaši ze strouhaných jablek zředěných teplou hovězí polévkou, do níž se nakrájejí kousky vařeného hovězího masa a jemně se přisladí.“

Děkuji Vám za rozhovor.

Kameel Machart

E-kniha v kategorii:

Kuchařky, Nápoje >
Záliby, hobby, řemesla >
Duchovní literatura, esoterika >
Historie, dějiny >
Literatura faktu >
Beletrie >
Naučná literatura >

ISBN knihy:

ISBN tištěné knihy: 978-80-87517-06-2
ISBN PDF formátu: 978-80-87517-07-9
ISBN ePub formátu: 978-80-87517-08-6
ISBN MOBI formátu: 978-80-87517-09-3

Velikost e-knihy:

EPUB: 4597 kB
PDF: 9423 kB
MOBI: 0 kB

Dvořák Otomar

Spisovatel Otomar Dvořák (1951) vystudoval pražskou Akademii múzických umění, pracoval jako divadelní dramaturg, herec, scénárista, televizní redaktor a novinář.

Zájem o neobjasněné přírodní jevy, skryté stránky dějin a tajemné souvislosti lidské existence ho přivedl do okruhu záhadologických badatelů kolem časopisu Fantastická fakta. Otomar Dvořák se spolu s dalšími autory podílel na projektu Utajené dějiny Čech, byl též přizván ke spolupráci s televizí Prima, pro níž připravoval několik dílů seriálu Záhady a mystéria.

Autor má na kontě řadu knih, čtenářsky velmi atraktivní jsou jeho netradiční cestopisy po záhadných místech Českých zemí. Tvůrčí postupy literatury faktu v nich prolínají s dramatickým dějem a poetickými vizemi. Otomar Dvořák dosud publikoval především záhadologickou a fantasy literaturu pro dospělé. Kniha "Kouzelný meč Abaddon" je jeho prvním krokem, kterým se obrací i na dětské čtenáře.

Přestože tato knižní novinka hovoří jazykem nejmladší generace, charaktery postav, dějové zápletky i prostředí příběhu jsou - v dobrém smyslu slova - poznamenány předchozí autorovou tvorbou i jeho zaujetím pro fantastické tajemno.

Otomar Dvořák je plodným spisovatelem a je autorem těchto elektronických a tištěných knih:

Kouzelný meč Abaddon - elektronická kniha s prvky fantasy
Císař alchymistů - elektronická kniha - elektronická kniha
Sága provaznického rodu (1. díl - Dědicové bláznivého Maxmiliána) - elektronická kniha
Sága provaznického rodu (2. díl - Dům u červené cesty) - elektronická kniha
Magická kuchařka - tajemství černé kuchyně podle receptářů našich babiček - elektronická kniha


Zabezpečení: ekniha bez tvrdého DRM - bez Adobe DRM. U všech knih v PDF je zakázaný tisk.

Toto je elektronická kniha nebo-li ebook. E-kniha je publikace, která je vydána, respektive zveřejněna nikoliv tiskem, ale pomocí elektronických zařízení v podobě souboru. Jejich produkce, šíření a uchovávání je realizováno přes počítače a mobilní zařízení jako jsou čtečky elektronických knih, tablety, ale i telefony.

Existují dva základní typy formátů e-knihy. Prvním je MOBI, který vyvinula společnost Amazon pro čtečku Kindle. Dále je to formát EPUB, což je standard podporovaný řadou výrobců (kromě Amazonu). Třetí formát PDF lze zobrazit na všech zařízeních včetně čteček. PDF však není ebook v pravém smyslu slova. PDF se hodí hlavně pro tablet, počítač nebo notebook.

Na čem lze číst elektronické knihy?

E-kniha jde číst na čtečce, tabletu, počítači, PC, notebooku i telefonu. Najednou kupujete všechny dostupné formáty.

Platba je opravdu rychlá

  • Platba platební kartou - v reálném čase
  • Rychlý bankovní převod (přes bankovní tlačítka) - v reálném čase
  • Platba z účtu na účet při odeslání platby do 15:00 - druhý den
  • Platba mobilem (nevyužívejte pokud máte pomalé připojení k internetu) - v reálném čase
  • Platba poštovní poukázkou (využijte pokud nevlastníte bankovní účet) - do tří dnů

Kde bude má e-kniha?

Po zaplacení Vám dáme vědět, eknížka bude v knihovničce, kam se dostanete po přihlášení do svého účtu, v sekci „Mé knihy“.

RECENZE

E-knihu máte již přečtenou? Jak se vám tato e-kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů elektronických knih. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy prostřednictvím formuláře níže.
K napsání komentáře se přihlašte

Souhlasím se zasílání newsletteru eshopu Databook.cz

Machart

Logo berounského nakladatelství MachartSpolečnost Machart reprezentují především její zakladatelé – výtvarník, grafik a novinář Kameel Machart a grafička Andrea Borovská. Oba vystudovali pražskou VŠUP. Knihy z nakladatelství Machart jsou charakteristické invencí, kreativitou a osobním přístupem lidí z nakladatelství Machart. Vydává knihy pro děti a mládež, elektronické knihy a publikace věnované historii. Významnou roli v nakladatelské činnosti hrají také regionální témata. Většina produkce nakladatelství je také dostupná jako elektronické knihy neboli e-knihy.

Přestože nakladatelství Machart patří spíše mezi menší nakladatele e-knih, snaží se konkurovat kvalitou, vysokou úrovní grafické práce, výběrem zajímavých a jedinečných témat.

Společnost Machart se zároveň profiluje jako reklamní agentura a grafické studio – a obě tyto aktivity úzce propojuje se svojí nakladatelskou činností.

Nakladatelství Machart bylo mezi prvními nakladatelstvími nabízejících knihy v elektronické podobě. Elektronické knihy jsou dostupné ve formátech PDF, ePUB a Mobipocket vhodných pro čtečku Kindle.

© 2011-2022 Lukáš VikNakladatelství Eknihy hned — Sledování novinek
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací — Souhlasím — Obchodní podmínky
Kontakt | O nás | Jak nakupovat | Jak číst eknihy