Jste na: databook.cz » E-knihy pro dospělé » Historie, dějiny » Elektronická kniha Mýtus evoluce

Mýtus evoluce

Newsletter

E-kniha od: Mejsnar A. Jiří

Nakladatel: Galén
Zabezpečení: e-kniha bez Adobe DRM
Počet stran: 115
Rok vydání: 2013
ISBN: 978-80-7262-988-6

Elektronická kniha: Mýtus evoluce

Rok 2000 byl svědkem pozoruhodné skutečnosti. Poprvé v lidských dějinách vstoupil člověk do nového století znaje svůj vlastní genom, se všemi souvislostmi tohoto revolučního úspěchu. Šlo pravděpodobně o nejctižádostivější vědecký úkol, do kterého se lidé pustili za celou dobu své existence.
Ukázka e-knihy ke stažení: PDF
E-kniha ke stažení ve formátu PDF

Koupit e-knihu
115 Kč / 5.8€
Dop. cena 190 Kč
Ušetříte: 75Kč -39%
Banner link na Lukasvik.cz Reklama

Mýtus evoluce - elektronická kniha

Rok 2000 byl svědkem pozoruhodné skutečnosti. Poprvé v lidských dějinách vstoupil člověk do nového století znaje svůj vlastní genom, se všemi souvislostmi tohoto revolučního úspěchu. Šlo pravděpodobně o nejctižádostivější vědecký úkol, do kterého se lidé pustili za celou dobu své existence. Tento obrovský historický úspěch sám o sobě nás však nepřiblížil k objasnění původu života, původu druhu a původu člověka. Náš současný přístup k těmto třem obecným problémům musí být založen na objevech dosažených v molekulární biologii a genetice v druhé polovině dvacátého století, které nakonec umožnily i úspěšné přečtení genomu.

Je minimálně zarážející, kolik lidí včetně biologů ještě na počátku třetího tisíciletí věří v mechanismus „přírodního výběru“. Kromě metod k rozluštění lidského genomu shromáždila molekulární biologie během posledních šedesáti let experimentální výsledky prokazující překvapivě velkou stabilitu tak složité struktury, jakou je jeden gen. Tato stabilita svou podstatou rozhodně nenahrává náhodným změnám genu. Intenzivní výzkum na tomto poli poskytl určitý počet dnes laboratorně používaných, ale velmi komplikovaných technik, které umožňují molekulární manipulaci s DNA, vedoucí k záměrné změně v genu. Je to právě tato komplikovanost, která vylučuje náhodnou realizaci takových změn v přírodě. V knize jsou ukázány některé skutečnosti, jež jsou těžko slučitelné s hypotézou o spojité biologické evoluci, založené na přírodním výběru nahodilých změn, a které tak ukazují, že představa „o původu druhů přírodním výběrem“ není geniální teorií, ale špatnou hypotézou. Publikace je zamýšlena pro širokou, a tedy velkým dílem laickou veřejnost.

(Z předmluvy autora)

Uživatelská recenze

Jiří A. Mejsnar: Mýtus evoluce

Kniha fyziologa a molekulárního genetika Prof. Jiřího Mejsnara je další z řady v češtině dostupných zajímavých děl, které zpochybňují klasickou darwinovskou „evoluční teorii“, když poukazují na fakt, že jde ve skutečnosti jen o velice vágní hypotézu, která je z mnoha důvodů velice neuspokojivá a nedostatečná.

Jako jiné knihy tohoto typu v jednotlivých kapitolách rozebírá některé zásadní slabé stránky darwinovské hypotézy, nicméně nemohu se zbavit dojmu, že ve srovnání s Johnsonovým „Sporem o Darwina“ či Beheho „Darwinovou černou skříňkou“ na některých místech příliš napíná strunu a snaží se z některých námitek vytěžit více, než je zdrávo. Klasickým příkladem je kapitola zabývající se otázkou systematiky organismů a toho, co z ní plyne. Naproti tomu zejména molekulární a genetická problematika je v knize zpracována na slušné úrovni a přitom poměrně srozumitelně i pro laiky – už pro tuto část si ta kniha zaslouží přečíst.

Na druhé straně musím říci, že zklamáním pro mne byl vedle první kapitoly i závěr knihy, v němž autor předkládá svoji „alternativní teorii“ evoluce. Ne že by nebyla zajímavá, myšlenka zásadního vlivu kosmického záření a jeho změn na evoluční vývoj má své kouzlo. Nicméně… Nemohu si pomoci, ale vidím na ní stejné chyby, jaké autor oprávněně vytýká darwinovské hypotéze. Vágnost, nedostatečné vypořádání se s konkrétními problémy a spoustu nesrovnalostí.

Kniha se pochopitelně vůbec nelíbí evolučním biologům a vědcům slepě věřícím v darwinovskou evoluci, nicméně nenašel jsem zatím žádnou recenzi, která by se s ní pokoušela nějak regulérně polemizovat – jen stručná prohlášení profesora Mejsnara za kreacionistu, který tomu navíc vůbec nerozumí, takže se s ním nemá cenu vůbec bavit. Toto nálepkování je ovšem klasický způsob, kterým evoluční biologové řeší nedostatek argumentů, a jeho argumentační hodnota se blíží nule.

Autor recenze: I. Pospíšil

Elektronické knihy na podobné téma: Česká současná literaturaČeská klasická literaturaPovídky a novely
Medicína, zdravotnictvíPediatriePsychiatrieChirurgie, ortopedie, traumatologieČeské detektivkyOdborná literatura, učebnicePsychologieFejetony, rozhovory

E-kniha v kategorii:

Historie, dějiny >
Literatura faktu >
Všeobecné a ostatní >

ISBN knihy:

ISBN tištěné knihy: 978-80-7262-973-2
ISBN PDF formátu: 978-80-7262-988-6

Velikost e-knihy

PDF: 1840 kB

Mejsnar A. Jiří


Zabezpečení: ekniha bez tvrdého DRM - bez Adobe DRM. U všech knih v PDF je zakázaný tisk.

Toto je elektronická kniha nebo-li ebook. E-kniha je publikace, která je vydána, respektive zveřejněna nikoliv tiskem, ale pomocí elektronických zařízení v podobě souboru. Jejich produkce, šíření a uchovávání je realizováno přes počítače a mobilní zařízení jako jsou čtečky elektronických knih, tablety, ale i telefony.

Existují dva základní typy formátů e-knihy. Prvním je MOBI, který vyvinula společnost Amazon pro čtečku Kindle. Dále je to formát EPUB, což je standard podporovaný řadou výrobců (kromě Amazonu). Třetí formát PDF lze zobrazit na všech zařízeních včetně čteček. PDF však není ebook v pravém smyslu slova. PDF se hodí hlavně pro tablet, počítač nebo notebook.

Na čem lze číst elektronické knihy?

E-kniha jde číst na čtečce, tabletu, počítači, PC, notebooku i telefonu. Najednou kupujete všechny dostupné formáty.

Platba je opravdu rychlá

  • Platba platební kartou - v reálném čase
  • Rychlý bankovní převod (přes bankovní tlačítka) - v reálném čase
  • Platba z účtu na účet při odeslání platby do 15:00 - druhý den
  • Platba mobilem (nevyužívejte pokud máte pomalé připojení k internetu) - v reálném čase
  • Platba poštovní poukázkou (využijte pokud nevlastníte bankovní účet) - do tří dnů

Kde bude má e-kniha?

Po zaplacení Vám dáme vědět, eknížka bude v knihovničce, kam se dostanete po přihlášení do svého účtu, v sekci „Mé knihy“.

RECENZE

E-knihu máte již přečtenou? Jak se vám tato e-kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů elektronických knih. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy prostřednictvím formuláře níže.
K napsání komentáře se přihlašte

Souhlasím se zasílání newsletteru eshopu Databook.cz

Galén

galen-logoNakladatelství Galén vydává nejen odborné knihy se zdravotnickou tématikou, ale i populárně vědeckou literaturu v edici Makropulos, dále také biografie a vzpomínkové almanachy a elektronické knihy z edice Olivovníky věnované českým písničkářům a folku. Novinky a informace o připravovaných knihách a produkci nakladatelství najdete na www.galen.cz.

© 2011-2024 Lukáš VikNakladatelství Eknihy hned — Sledování novinek
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací — Souhlasím — Obchodní podmínky
Kontakt | O nás | Jak nakupovat | Jak číst eknihy