BAZAR
Prodáme stavební pozemek Kratonohy - Michnovka - do 20min v Pardubcích či Hradci Králové Prodám parcelu kratonohy pravy michnovka pardubuce hradec kralove Prodej stavební parcely 1066 m2 Kratonohy – Michnovka, blízko Pardubic, Přelouče, Lázní Bohdaneč a Hradce Králové s dobrým napojením na dálnici D11.
Jste na: databook.cz » E-knihy zdarma » Elektronická kniha Kvas Baltasarův

Kvas Baltasarův

Newsletter

E-kniha od: Calderón de la Barca

Zabezpečení: e-kniha bez Adobe DRM
Počet stran: 73
Rok vydání: 2012
ISBN: není

Anotace: Kvas Baltasarův

Divadelní hra španělského barokního klasika zpracovává známý starozákonní příběh o potrestání zpupného babylonského krále.
E-kniha dostupná ve formátu: ePub | mobi/Kindle | PDF

Stáhni e-knihu
zdarma

Kvas Baltasarův - elektronická kniha

Divadelní hra španělského barokního klasika zpracovává známý starozákonní příběh o potrestání zpupného babylonského krále.

Calderón de la Barca

17.1.1600 Madrid - 25.5.1681 Madrid

Pedro Calderón De La Barca se narodil v domě španělské nižší šlechty sedmnáctého dne sedmnáctého století v Madridu. V době prohraných válek, hospodářské krize a následného odtržení Katalánska a Portugalska od Španělska. Upadají řemesla, pole nikdo neobdělává, na venkově kraluje nebývalá bída. Jestliže po roce 1500 žilo ve Španělsku osm miliónů obyvatel. V první polovině sedmnáctého století to je jen polovina.

Život a dílo

O Calderónově životní pouti je známo právě jen tolik, aby to vydalo na pár holých vět „Žil životem osamělým, pracovitým, soustředěným,“ napsala by většina historiků a pak by přešli na nepočítaných stránkách do puntičkářského dělení jeho dvou set dramat na: komedie zápletkové a takzvané komedie pláště a dýky, na komedie s hlavním motivem žárlivosti, komedie historické i mytologicko-fantastické, na hry náboženské a filozofické a…

Jaký byl ten soustředěný osamělý život? Bylo to tehdy, když se Calderón roku 1614 zapsal na univerzitu v Alcalá de Henares, aby mohl převzít „úřad“ kaplana? Nebo roku 1615, kdy odešel na pět let do Salamanky studovat církevní a občanské právo?  Či snad rozhodla ta chvíle, ve které opustil kněžskou dráhu, vrátil se do Madridu a kde se spolu se dvěma bratry zapletl do sporu, který skončil smrtí dona Diega de Velasco?!

Ať tak či tak, pravdou je, že v této době roku 1623 píše mladý Pedro Calderón de la Barca svou první komedii „Láska, čest a moc“ ve španělštině Amor, honor y poder.

O Calderónově pobytu a životě mezi lety 1623 – 1625 toho moc nevíme. Pravděpodobně byl v severní Itálii, patrně byl i ve Flandrech. Zcela jistě se však po návratu do Španělska dává do služeb vévody de Frias coby páže, zcela jistě na poklidný život nepomýšlí.

Roku 1635 se při slavnostním otevření zahrad a paláců Buen Retiro představuje hra „Kričiny čáry a putování Odysseovo“ španělsky Los encantos de Circoe y peregrinación de Ulises.

Pedero Calderón jako voják

V roce 1636 je Pedro Calderón de la Barca jmenován rytířem řádu sv. Jakuba, vstupuje též do služeb vévody del Infantado a zahajuje slibnou  vojenskou kariéru. Král válčí s Katalánskem, Calderón je při obléhání města Fuenterrabia raněn do ruky. Král obléhá Léridu, Calderón se stává svědkem smrti vlastního bratra. Píše se rok 1642. Že požádal o penzionování, může mít nejméně dva dobré důvody: znechucení vojenským životem na jedné straně, potřeba tvořit, nikoliv zabíjet, na straně druhé.

Pedro Calderón jako kněz

Někdy kolem roku 1647 se mu narodí nemanželský syn Pedro José (o matce, jež záhy zemře, nezanechá historie ani zmínku), teprve po čtyřech letech však veřejně přizná, že nejde o synovce. Bude to v tomtéž roce, kdy se dá vysvětit na kněze. A budou to pouhé dva roky před tím, co se stane roku 1651 kaplanem v Toledu. Snad někde tady se Calderónův život definitivně lomí, snad teprve nyní vyráží na cestu, která z něho pro budoucí pokolení učiní nejvýznamnější zjev španělského baroka.

Střídavě pobývá v Toledu a Madridu, kde je králem pověřován psaním her pro slavnosti v královském paláci. Je též požádán aby složil autos sacramentales i pro slavnosti v Toledu. Roku 1663 je jmenován čestným královským kaplanem a natrvalo se přesouvá do Madridu. Řídí divadelní představení u dvora a píše. Umírá roku 1681 v Madridu.

Pedro Calderón de la  Barca význam díla

Významem je srovnáván s o cca 50 let starším španělským dramatikem Lope de Vegou. Jako vyznavač katolicismu a příznivec absolutismu zpracoval dramaticky celý systém církevních etických ideí. Při výběru a zpracování dramatického materiálu vycházel většinou z témat (královská moc, katolicismus, čest) a na základě tohoto tématu vytváří dramatický konflikt. Děj jeho her je přísně logicky strukturovaný, soustřeďuje se na jedinou postavu a její vnitřní konflikty (instinkt, cit, vůle, rozum).

Tématicky se velká část tvorby orientuje na náboženskou nebo nábožensko-filosofickou problematiku, ve které se odráží pesimistické názory rozkladu dvořanstva a církevní aristokracie.


Zabezpečení: ekniha bez tvrdého DRM - bez Adobe DRM. U všech knih v PDF je zakázaný tisk.

Toto je elektronická kniha nebo-li ebook. E-kniha je publikace, která je vydána, respektive zveřejněna nikoliv tiskem, ale pomocí elektronických zařízení v podobě souboru. Jejich produkce, šíření a uchovávání je realizováno přes počítače a mobilní zařízení jako jsou čtečky elektronických knih, tablety, ale i telefony.

Existují dva základní typy formátů e-knihy. Prvním je MOBI, který vyvinula společnost Amazon pro čtečku Kindle. Dále je to formát EPUB, což je standard podporovaný řadou výrobců (kromě Amazonu). Třetí formát PDF lze zobrazit na všech zařízeních včetně čteček. PDF však není ebook v pravém smyslu slova. PDF se hodí hlavně pro tablet, počítač nebo notebook.

Na čem lze číst elektronické knihy?

E-kniha jde číst na čtečce, tabletu, počítači, PC, notebooku i telefonu. Najednou kupujete všechny dostupné formáty.

Platba je opravdu rychlá

  • Platba platební kartou - v reálném čase
  • Rychlý bankovní převod (přes bankovní tlačítka) - v reálném čase
  • Platba z účtu na účet při odeslání platby do 15:00 - druhý den
  • Platba mobilem (nevyužívejte pokud máte pomalé připojení k internetu) - v reálném čase
  • Platba poštovní poukázkou (využijte pokud nevlastníte bankovní účet) - do tří dnů

Kde bude má e-kniha?

Po zaplacení Vám dáme vědět, eknížka bude v knihovničce, kam se dostanete po přihlášení do svého účtu, v sekci „Mé knihy“.

RECENZE

E-knihu máte již přečtenou? Jak se vám tato e-kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů elektronických knih. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy prostřednictvím formuláře níže.
K napsání komentáře se přihlašte

Souhlasím se zasílání newsletteru eshopu Databook.cz

© 2011-2019 Elektronické knihy - internetové knihkupectví Databook
Obchodní podmínky | Na Databook.cz vše vč. 21% DPH
Webdesign: Lukáš Vik | Doporučujeme: Nakladavatelství E-knihy hned | Wikipedie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím
E-knihy ve všech dostupných formátech

Potřebujete poradit? Poradíme vám přes Kontakní formulář

Navštivte náš Facebook