Jste na: databook.cz » E-knihy pro dospělé » Romány, povídky » Elektronická kniha Šumavské povídání aneb Co v kronikách nenajdete
BESTSELLER
  

Šumavské povídání aneb Co v kronikách nenajdete

Doporučujeme

Jsi divný
Daň za úspěch je nespokojenost
Autor: Oliver Heyn

E-kniha za: 99 Kč

E-kniha od: Pulkrábek Jaroslav

Nakladatel: Drift Books
Zabezpečení: e-kniha bez Adobe DRM
Počet stran: 139
Rok vydání: 2012
ISBN: ePub: 978-80-87741-01-6; Mobi: 978-80-87741-02-3; PDF: 978-80-87741-00-9

Anotace: Šumavské povídání aneb Co v kronikách nenajdete

Výběr padesáti převyprávěných pověstí a autorských příběhů ze Šumavy autenticky zobrazující prostředí, život i mentalitu lidí v časech jenž smetlo nemilosrdné koště dějin.
Ukázka e-knihy ke stažení: PDF
E-kniha dostupná ve formátu: ePub | mobi/Kindle | PDF

Koupit e-knihu
89 Kč / 3.7€

Šumavské povídání aneb Co v kronikách nenajdete - elektronická kniha

V každé šumavské chalupě, v tom rohu, co stával stůl s lavicí, visíval pod stropem zavěšený kříž a několik obrázků světců či světic. Svatý kout se tomu místu říkalo a každý Šumavák, ať hovořil česky či po německu, měl tak svaté patrony na skle malované odmalička každodenně pěkně na očích.

Vychovávali ku zbožnosti, bez které by se těžký život horalů nemohl ani unést, a chránili stavení, hospodáře i chasu před vším zlem a neřádstvem. V jedné chalupě v Cudrovicích však měli mezi posvěcenými obrázky prapodivnou zvláštnost: kousek jakéhosi kořene, či snad zpitvořené větve, připomínající slepičí pařát. Tradovalo se, že si ho snad jeden z prapradědů přinesl z vojny pro štěstí, které teď střežil i v této cudrovické chaloupce.

Jestliže si za ta léta všichni na podivný kus klacku, co visel na čestném místě mezi krucifixem a svatým Nepomukem, zvykli, Hubertovi, jenž se do chalupy přiženil, se příčil od první chvíle. A tak toho rána, co odnesli nebožtíka pantátu na hřbitov za vsí a Hubert se stal hlavou rodiny, vzal pařát, a když šel nad údolím Blanice do Záblatí, hodil jej dolů ze srázu. Neušel však ani půl míle, noha mu na prudkém svahu ujela a zastavil se až v řece. Zle si nohu pochroumal a zpátky se dobelhal až těsně před setměním.

Tam jej čekala ubrečená žena, že jim mezitím, co byl pryč, pošlo tele, a protože nikdo nevěděl, jakou mělo to uhynutí příčinu, museli jej bez užitku spálit. Hubert nevěděl, z čeho má být nešťastný víc, jestli ze ztráty dobytka, či pochroumané nohy. Jak se však říká, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a nikdy samo samotinké. Ráno dostal nejstarší Hubertův syn horkou nemoc a bylo třeba zajít pro doktora.

Jenže Hubert se nemohl na nohu pořádně ani postavit a navíc, i kdyby mohl, v noci napadlo tolik sněhu, že by se z chalupy do Volar k felčarovi stejně nedostal. Anča, Hubertova žena, běhala od jednoho k druhému, tomu dávala obklady na čelo, druhému zas na pohmožděný kotník. A když tak běhala z jednoho rohu stavení do druhého, všimla si, že mezi křížem a obrázkem vedle chybí dřevěný pařát. Vyděšeně koukla na Huberta, který se krčil v koutě, a ani se neopovažoval hledat nějaké ospravedlnění.

I jemu totiž došlo, že za tím vším trápením, co se na ně sneslo, stojí jeho nerozvážný čin. Ale  co teď s tím. Pařát byl někde v rokli nad Blanicí, možná v řece, možná zapadlý mezi kameny. Navíc tam teď leželo na půl metru sněhu, takže každé hledání by bylo marné. No, Hubert s Ančou jako na smilování čekali, až sleze sníh, aby se vydali pařát hledat.

Mezitím jim vichr polámal nejlepší smrky v lese pod hradem, liška zadávila šest slepic a navíc se jim v chalupě přemnožily myši hned poté, co se ztratil jejich zrzavý kocour Matyáš.

Hned, jak přišlo jaro, utíkali na místo, kde Hubert ten čarovný kus dřeva zahodil, a celý týden prolézali roští i písčiny na břehu, než jej šťastně nalezli. Není třeba dodávat, že vzápětí zas visel na svém starém místě hned vedle kříže a štěstí se do Hubertovo chalupy zas vrátilo.

Tak či onak, už na podzim se Anče narodila dvojčata, kluci jako buci, a odmalička jim rodiče vštěpovali, že nikdy nesmí vztáhnout ruku na ten pařát, co si přivezl praděd z války v daleké Francii.

 

E-kniha v kategorii:

BESTSELLERY >
Romány, povídky >
Zlevněné zboží >

ISBN knihy:

ISBN PDF formátu: 978-80-87741-00-9
ISBN ePub formátu: 978-80-87741-01-6
ISBN mobi formátu: 978-80-87741-02-3

Velikost e-knihy:

MOBI: 3221 kB
EPUB: 8875 kB
PDF: 1471 kB

Pulkrábek Jaroslav

Ročník 1964, v roce 1988 se zlákán romantikou odstěhoval na Šumavu, kde zprvu pracoval jako dřevorubec v oblasti Boubína, později vystřídal několik povolání, mimo jiné pracoval i ve sklárně. V současné době je ředitel Městského kulturního střediska ve Vimperku. Jeho domovem se stala fara v Horní Vltavici, kde působí jako kostelník. Pravidelně publikuje v časopise Vítaný Host, je šéfredaktorem měsíčníku Jan Prachatický. Od roku 2009 píše každý týden pro sobotní vydání Prachatického deníku pověst či příběh.


Zabezpečení: ekniha bez tvrdého DRM - bez Adobe DRM. U všech knih v PDF je zakázaný tisk.

Toto je elektronická kniha nebo-li ebook. E-kniha je publikace, která je vydána, respektive zveřejněna nikoliv tiskem, ale pomocí elektronických zařízení v podobě souboru. Jejich produkce, šíření a uchovávání je realizováno přes počítače a mobilní zařízení jako jsou čtečky elektronických knih, tablety, ale i telefony.

Existují dva základní typy formátů e-knihy. Prvním je MOBI, který vyvinula společnost Amazon pro čtečku Kindle. Dále je to formát EPUB, což je standard podporovaný řadou výrobců (kromě Amazonu). Třetí formát PDF lze zobrazit na všech zařízeních včetně čteček. PDF však není ebook v pravém smyslu slova. PDF se hodí hlavně pro tablet, počítač nebo notebook.

Na čem lze číst elektronické knihy?

E-kniha jde číst na čtečce, tabletu, počítači, PC, notebooku i telefonu. Najednou kupujete všechny dostupné formáty.

Platba je opravdu rychlá

  • Platba platební kartou - v reálném čase
  • Rychlý bankovní převod (přes bankovní tlačítka) - v reálném čase
  • Platba z účtu na účet při odeslání platby do 15:00 - druhý den
  • Platba mobilem (nevyužívejte pokud máte pomalé připojení k internetu) - v reálném čase
  • Platba poštovní poukázkou (využijte pokud nevlastníte bankovní účet) - do tří dnů

Kde bude má e-kniha?

Po zaplacení Vám dáme vědět, eknížka bude v knihovničce, kam se dostanete po přihlášení do svého účtu, v sekci „Mé knihy“.

RECENZE

E-knihu máte již přečtenou? Jak se vám tato e-kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů elektronických knih. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy prostřednictvím formuláře níže.
K napsání komentáře se přihlašte

Souhlasím se zasílání newsletteru eshopu Databook.cz

Drift Books

DRIFTeBOOKS - Šumavské nakladatelství elektronických knih vzniklo uprostřed hlubokých romantických šumavských hvozdů. Budete-li driftovat kdekoliv po světě, naše knihy budou s vámi. Jako proudy čisté energie zurčí naše příběhy vodami internetu. Jsou elektromagnetické, elektronické, mobi-lní, čerstvě e-pubické... Do jednotek a nul schováme zajímavá slova, do miliónů pixelů zakódujeme nádherná panoramata. Naše knihy driftují wi-fi sítěmi, hnízdí v tajuplných serverech, sviští optickými kabely. Čekají u bran vašich čteček, padů i founů na vaše uvítací ENTER...

Nakladatelství Driftbooks pro vás připravuje například knihy Romana Kozáka, volarského spisovatele, fotografa, lokálního historika, cestovatele a milovníka starých časů. Můžete se těšit na příběhy a pohádky ze šumavských lokálek, nebo na příběhy psané žulou. Těšit se můžete také na e- knihy z rodinného šumavského nakladatelství Ivoše Stehlíka. Jaroslav Pulkrábek vám bude vyprávět o tom, co našel mezi řádky šumavských kronik.
A protože jsme nakladatelství "driftujících" knih, budeme také publikovat příběhy cestopisné. Například Podivuhodné cesty poetických cestovatelů Petra Čmerdy a Romana Kozáka, kteří jezdí vlakem po Evropě křížem krážem.
Věříme, že portfolio našich knih se bude zdárně rozšiřovat. Že drobný potůček dat se jednou rozroste do majestátnosti Amazonky. Ale k tomu potřebujeme vás - milí čtenáři. Podpořte své oblíbené autory tím, že si jejich knihy koupíte.

Driftujte svobodně a stahujte legálně... nakladatelství Driftbooks, e-knihy nejen na cesty!
Odkaz na portál Navolnenoze.cz © 2011-2018 Elektronické knihy - internetové knihkupectví Databook
Obchodní podmínky | Na Databook.cz vše vč. 21% DPH
Webdesign: Lukáš Vik | Doporučujeme: Nakladavatelství E-knihy hned | Wikipedie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím
E-knihy ve všech dostupných formátech

Potřebujete poradit? Poradí Vám Lukáš Vik na tel: 736 212 836 | Kontakní formulář

Navštivte náš Facebook